Црква „Св. Илија“ - Косел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Помала црква во Косел.jpg

Поглед на црквата од далеку

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Коселска
Местоположба
Координати 41°10′30.2″N 20°50′7.9″E / 41.175056° СГШ; 20.835528° ИГД / 41.175056; 20.835528Координати: 41°10′30.2″N 20°50′7.9″E / 41.175056° СГШ; 20.835528° ИГД / 41.175056; 20.835528
Место Косел
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 1989
Завршено 2000
Осветување 1 август 2000
Зограф Тони Милцов
Архитектонски опис

Свети Илија — главна манастирска црква во охридското село Косел.[1]

Црквата се наоѓа на рид над селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Постои верување дека црквата била подигната од страна на некоја жена Илинка, односно ја дала земјата околу црквата.[2]

Камен-темелникот на црквата бил осветен и поставен на 14 мај 1989 година, а целосно била завршена во 2000 година. Осветувањето на црквата било направено на 1 август 2000 година од страна на митрополитот г. Тимотеј.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Во црквата постои фрескоживопис, кој бил насликан од уметникот Тони Милцов од Охрид.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 46. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован Ф. (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. Београд: Српска академија наука и уметности. ISBN 8670251582. OCLC 27418468.
  3. 3,0 3,1 „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-11-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]