Коселска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Коселска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Охридското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Никола“ во селото Косел. Моментално, нема парохиски свештеник. Парохијата ја опслужува свештеникот Никола Кипријанов.[1]

Парохијата ги опфаќа селата: Косел, Опеница, Куратица, Плаќе, Речица, Завој, Свиништа, Вапила, Расино, Сирула и Ливоишта.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“ Косел 1974-1975 Црква „Св. Никола“ - Косел 6.jpg
Црква „Св. Никола“ Косел XV век Црква „Св. Никола“ - Косел 5.jpg
Црква „Св. Илија“ Косел 1989 Помала црква во Косел.jpg
Црква „Св. Недела“ Косел 1989 Црква „Св. Недела“ - Косел.jpg
Црква „Св. Јован Крстител“ Косел 1970
Црква „Св. Петар и Павле“ Косел 2006
Црква „Св. Никола“ Опеница 1924 Црква „Св. Никола“ - Опеница 2.jpg
Црква „Св. Кузман и Дамјан“ Опеница Црква „Св. Кузман и Дамјан“ - Опеница 4.jpg
Црква „Св. Никола“ Куратица 1937 Црква „Св. Никола“ - Куратица.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Куратица 1997 Црква „Св. Димитриј“ - Куратица 3.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Куратица 2001 Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Куратица 6.jpg
Црква „Св. Симеон Столпник“ Куратица Црква „Св. Симеон Столпник“ - Куратица.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Речица 1370 Црква „Св. Ѓорѓи“ - Речица 6.jpg
Црква „Св. Кузман и Дамјан“ Речица 2000 Црква „Св. Кузман и Дамјан“ - Речица.jpg
Црква „Св. Илија“ Плаќе 1871 Црква „Св. Илија“ - Плаќе.jpg
Црква „Св. Недела“ Плаќе 2000 Црква „Св. Недела“ - Плаќе.jpg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Завој 1934 Податотека:Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - 4.jpg
Црква „Св. Богородица“ Завој 2006
Црква „Св. Никола“ Свиништа 1934 Црква „Св. Никола“ - Свиништа 2.jpg
Црква „Св. Никола“ Расино 2002 Црква „Св. Никола“ - Расино.jpg
Црква „Св. Никола“ Сирула 2005 Црква „Св. Никола“ - Сирула.jpg
Црква „Св. Недела“ Вапила 1945 Црква „Св. Недела“ - Вапила.jpg
Црква „Св. Наум Охридски“ Ливоишта 1970 Црква „Св. Наум Охридски“ - Ливоишта 3.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Коселска парохија“. Посетено на 2019-11-05.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°10′26.3″N 20°50′14.3″E / 41.173972° СГШ; 20.837306° ИГД / 41.173972; 20.837306