Св. Недела (Плаќе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Недела
археолошко наоѓалиште
Св. Недела is located in Македонија
Св. Недела
Местоположба на Св. Недела во Македонија
Местоположба 41°13′6″N 20°58′23″E / 41.21833° N; 20.97306° E / 41.21833; 20.97306Координати: 41°13′6″N 20°58′23″E / 41.21833° N; 20.97306° E / 41.21833; 20.97306
Основни податоци
Место Плаќе
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Неделаархеолошко наоѓалиште во охридското село Плаќе. Наоѓалиштето претставува средновековна црква. На мала тумба оддалечена 1 км јужно од селото, се забележуваат остатоци од средновековна црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 274. ISBN 9989649286.