Џамијата (Велгошти)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамијата is located in Македонија
Џамијата
Местоположба на Џамијата во Македонија
Местоположба 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667Координати: 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667
Основни податоци
Место Велгошти
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Џамијата археолошко наоѓалиште во охридско]]то село Велгошти. Наоѓалиштето претставува црква од среден век. Во просторот на долниот дел од селото, јужно од Светапеткина Река, според кажувањето на свештеникот Л. Трпеноски, постоела црква што била урната од Турците и претворена во џамија. Едно крило од [[царските двери на црквата било зачувано и денес се наоѓа во манастирската црква Св. Петка во близината на селото[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. с. Велгошти
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069