Св. Петкина Нива (Лескоец)

Координати: 41°09′01″N 20°50′57″E / 41.15028° СГШ; 20.84917° ИГД / 41.15028; 20.84917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Петкина Нива

Карта

Местоположба 41°09′01″N 20°50′57″E / 41.15028° СГШ; 20.84917° ИГД / 41.15028; 20.84917
Основни податоци
Место Лескоец
Општина Охрид
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Петкина Ниваархеолошко наоѓалиште во охридското село Лактиње, Општина Дебрца. Претставува некропола и римско време.

На околу 3 км североисточно од селото, во непосредната близина на раскрсницата Лескоец-Стар Лескоец-Велгошти, со земјоделските работи селаните откопале и уништиле повеќе гробови. Во еден гроб биле најдени два керамички сада и една бронзена монета.[1]

Еден од садовите се чува во Заводот и музеј во Охрид.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Белио — населба од средниот век
  • Горица — населба од неолитското, бронзеното и доцноантичкото време и средновековна некропола
  • Лелешница — некропола од доцноантичкото време
  • Св. Никола — црква и некропола од средниот век
  • Св. Спас — црква и некропола од срецниот век
  • Сред Село — населба од неолитот

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 250. ISBN 9989-649-28-6.