Св. Петкина Нива (Лескоец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Петкина Нива
археолошко наоѓалиште
Св. Петкина Нива is located in Македонија
Св. Петкина Нива
Местоположба на Св. Петкина Нива во Македонија
Местоположба 41°09′01″N 20°50′57″E / 41.15028° СГШ; 20.84917° ИГД / 41.15028; 20.84917Координати: 41°09′01″N 20°50′57″E / 41.15028° СГШ; 20.84917° ИГД / 41.15028; 20.84917
Основни податоци
Место Лескоец
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Петкина Ниваархеолошко наоѓалиште во охридското село Лактиње, Општина Дебрца. Претставува некропола и римско време.

На околу 3 км североисточно од селото, во непосредната близина на раскрсницата Лескоец-Стар Лескоец-Велгошти, со земјоделските работи селаните откопале и уништиле повеќе гробови. Во еден гроб биле најдени два керамички сада и една бронзена монета.[1]

Еден од садовите се чува во Заводот и музеј во Охрид.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Белио — населба од средниот век
  • Горица — населба од неолитското, бронзеното и доцноантичкото време и средновековна некропола
  • Лелешница — некропола од доцноантичкото време
  • Св. Никола — црква и некропола од средниот век
  • Св. Спас — црква и некропола од срецниот век
  • Сред Село — населба од неолитот

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 250. ISBN 9989-649-28-6.