Манастириште (Речица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште - Св. Недела


Местоположба 41°12′48″N 20°56′29″E / 41.21333° СГШ; 20.94139° ИГД / 41.21333; 20.94139Координати: 41°12′48″N 20°56′29″E / 41.21333° СГШ; 20.94139° ИГД / 41.21333; 20.94139
Основни податоци
Место Речица
Општина Охрид
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастириште - Св. Недела археолошко наоѓалиште во охридското село Речица. Претставува средновековна црква. На околу 3 км јужно од селото и на околу 500 м десно од Коселска Река се наоѓа блага падина што се спушта од север кон југ. На површина од 50 × 50 м се забележуваат грамади од кршен камен и фрагменти од покривни ќерамиди. Топонимот и одликите на теренот упатуваат на тоа дека овде се наоѓала сакрална градба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 275. ISBN 9989649286.