Градиште (Коњско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°03′33″N 20°48′25″E / 41.05917° СГШ; 20.80694° ИГД / 41.05917; 20.80694Координати: 41°03′33″N 20°48′25″E / 41.05917° СГШ; 20.80694° ИГД / 41.05917; 20.80694
Основни податоци
Место Коњско
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Коњско. Претставува населба од хеленистичко време.

На околу 1,5 км северозападно од селото, а источно од хотелот „Метропол“ има доминантен висок рид со зарамнето плато на кое се забележуваат остатоци од тврдина.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 248. ISBN 9989-649-28-6.