Баник (Долно Лакочереј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баник is located in Македонија
Баник
Местоположба на Баник во Македонија
Местоположба 41°09′41″N 20°46′36″E / 41.16139° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.16139; 20.77667Координати: 41°09′41″N 20°46′36″E / 41.16139° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.16139; 20.77667
Основни податоци
Место Долно Лакочереј
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Баник археолошко наоѓалиште во охридското село Долно Лакочереј. Наоѓалиштето претставува некропола од римско време. На падината во западниот дел на селото се откриени гробови со насоченост исток-запад. Во гробовите, според кажувањето, жителите наоѓале стаклени садови.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 247, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069