Долно Трново (Охрид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долно Трново
археолошко наоѓалиште
Долно Трново is located in Македонија
Долно Трново
Местоположба на Долно Трново во Македонија
Местоположба 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000Координати: 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Долно Трново археолошко наоѓалиште во градот Охрид. Наоѓалиштето претставува населба од неолитско време[1]. Се наоѓа непосредно до северното предградие на Охрид „Радоица Новичиќ “, на околу 6 км северно од стариот дел на Охрид и [[Охридската крепост, северозападно од новите хотели на фабриката „ХТД “. Во јужниот дел на теренот е пронајдена населба подигната на мала висорамнина. Просторот е засаден со житни култури и лозја, а по површината обилува со фрагменти од куќен лепеж и фрагментирана садова керамика од времето на постариот неолит. Во 1987 година е извршено сондажно ископување. Наодите се чуваат во Заводот и музеј -Охрид.

== Поврзано ==

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Охрид
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069