Старо Село (Ливоишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Старо Село is located in Македонија
Старо Село
Местоположба на Старо Село во Македонија
Местоположба 41°12′57″N 20°48′09″E / 41.21583° СГШ; 20.80250° ИГД / 41.21583; 20.80250Координати: 41°12′57″N 20°48′09″E / 41.21583° СГШ; 20.80250° ИГД / 41.21583; 20.80250
Основни податоци
Место Ливоишта
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Старо Село или Црквиштеархеолошко наоѓалиште кај охридското село Ливоишта. Претставува црква со некропола од средниот век.

На околу 3 км северозападно од селото се гледаат остатоци од градба кои се простираат на површина од 20 × 20 м. Во источниот дел на урнатините, кои претставуваат грамада од камења, се забележува апсидна основа што укажува на остатоци од сакрален објект. Југоисточно од овие урнатини, на зарамнет простор, при изградбата на патот биле откриени и растурени повеќе гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 251. ISBN 9989-649-28-6.