Василички Гробишта (Долно Лакочереј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Василички Гробишта
археолошко наоѓалиште
Василички Гробишта is located in Македонија
Василички Гробишта
Местоположба на Василички Гробишта во Македонија
Местоположба 41°9′32″N 20°47′44″E / 41.15889° СГШ; 20.79556° ИГД / 41.15889; 20.79556Координати: 41°9′32″N 20°47′44″E / 41.15889° СГШ; 20.79556° ИГД / 41.15889; 20.79556
Основни податоци
Место Долно Лакочереј
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Василички Гробиштаархеолошко наоѓалиште во охридското село Долно Лакочереј. Наоѓалиштето претставува раносредновековна некропола. Се наоѓа на околу 200-300 метри северно од лакочерејското Градиште (на раскрсницата од старите меѓуселски патишта). На просторот се забележуваат поголеми камени плочи со насоченост исток-запад кои секако претставуваат словенски гробишта.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 247, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069