Св. Атанасија (Рамне)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Атанасија
археолошко наоѓалиште

Карта

Местоположба 41°06′57″N 20°50′23″E / 41.11583° СГШ; 20.83972° ИГД / 41.11583; 20.83972Координати: 41°06′57″N 20°50′23″E / 41.11583° СГШ; 20.83972° ИГД / 41.11583; 20.83972
Основни податоци
Место Рамне
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Атанасијаархеолошко наоѓалиште во охридското село Рамне. Претставува црква од средниот век.

При изградбата денешната црква „Св. Атанасиј“ во подножјето на Рамненски Лозја, кои се на околу 1 км северно од селото, се откриени темели од постара црква. Најверојатно нејзе ѝ припаѓа основата од ѕидот, широк 0,80 м, што се наоѓа во непосредната близина од источната страна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 275. ISBN 9989-649-28-6.