Св. Илија (Рамне)

Од Википедија — слободната енциклопедија

За современата црква, видете Црква „Св. Илија“ - Рамне

Св. Илија is located in Македонија
Св. Илија
Местоположба на Св. Илија во Македонија
Местоположба 41°06′33″N 20°50′11″E / 41.10917° СГШ; 20.83639° ИГД / 41.10917; 20.83639Координати: 41°06′33″N 20°50′11″E / 41.10917° СГШ; 20.83639° ИГД / 41.10917; 20.83639
Основни податоци
Место Рамне
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Илијаархеолошко наоѓалиште во охридското село Рамне. Наоѓалиштето претставува средновековна црква. На источниот крај на селото до 1907 година се гледале остатоци од стара црква посветена на Св. Илија. Подоцна, врз нејзините темели е изградена новата црква, која го задржала името на патронот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 275. ISBN 9989649286.