Заум (Трпејца)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 40°56′56″N 20°46′28″E / 40.94889° СГШ; 20.77444° ИГД / 40.94889; 20.77444Координати: 40°56′56″N 20°46′28″E / 40.94889° СГШ; 20.77444° ИГД / 40.94889; 20.77444
Основни податоци
Место Трпејца
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамени наоди Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период старохристијанско време
среден век
Портал „Археологија“

Заумархеолошко наоѓалиште кај охридското село Трпејца. Претставува осамени наоди од старохристијанско време и населба од средниот век.

Во црквата „Св. Богородица Заумска“, која се наоѓа во југозападното подножје на ридот Осој, на источниот брег на Охридското Езеро и помеѓу селата Трпејца и Љубаништа, се вградени делови од архитектонска декоративна пластика. Имено, два капитела украсени со акантови лисја се поставени на олтарните столбови, а импост-капители од бел мермер на западните столбови.

Во 1960 г. во дворот на црквата случајно бил откопан импост-капител од бел мермер. При копањето на дупки за садење овошни дрвја, во северниот крај на дворот биле откриени остатоци од куќи — земјанки, речиси со кружен облик во основата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 278-279. ISBN 9989-649-28-6.