Св. Никола (Лескоец)

Од Википедија — слободната енциклопедија

За современата црква, видете Црква „Св. Никола“


Местоположба 41°9′1″N 20°49′41″E / 41.15028° СГШ; 20.82806° ИГД / 41.15028; 20.82806Координати: 41°9′1″N 20°49′41″E / 41.15028° СГШ; 20.82806° ИГД / 41.15028; 20.82806
Основни податоци
Место Лескоец
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Николаархеолошко наоѓалиште во охридското село Лескоец. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. Во стариот дел на селото, во подножјето на планината Петрино, е зачувана еднокорабна црквичка од XV век и околу неа некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 250, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069