Црква „Св. Никола“ - Лескоец (Охридско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Лескоец.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Седма охридска
Местоположба
Координати 41°8′21″N 20°50′11.7″E / 41.13917° N; 20.836583° E / 41.13917; 20.836583Координати: 41°8′21″N 20°50′11.7″E / 41.13917° N; 20.836583° E / 41.13917; 20.836583
Населено место Лескоец
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1995
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна
Портал „МПЦ“

Свети Никола — понова селска црква во охридското село Лескоец.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во стариот дел на селото, во близина на старата црква „Св. Спас“.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена на темели на постара црква во 1995 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Нејзината градба е еднокорабна, со покрив на две води.

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата поседува фрескоживопис[2] и иконостас.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 44. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 "Дебарско-кичевска епархија - Намесништва". www.dke.org.mk. Посетено на 2019-12-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]