Комплекс „Попарница“ (Охрид)

Координати: 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Комплекс „Попарница“


Местоположба 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
ТипПериод римско време
Портал „Археологија“

Комплекс „Попарница“ археолошко наоѓалиште во градот Охрид. Претставува осамени наоди од римско време[1]. Осамени наоди од римско време, старохристијански и раносредновековни сакрални објекти. Го зафаќа седлестиот простор меѓу двата рида, односно ул. „ Илинденска “ и нејзината непосредна околина лево и десно, на потегот од Горна порта до црквата Св. Софија. На овој простор се евидентирани остатоци од повеќе старохристијански и помали или поголеми раносредновековн и словенски цркви, епиграфски споменици и друга фрагментирана мермерна пластика, остатоци од стара римска улица во близината на Горна порта, како и световни или сакрални објекти украсени соѕидни мозаици (Манчевци).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Охрид
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069