Црквата (Косел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата is located in Македонија
Црквата
Местоположба на Црквата во Македонија
Местоположба 41°10′27″N 20°50′8″E / 41.17417° СГШ; 20.83556° ИГД / 41.17417; 20.83556Координати: 41°10′27″N 20°50′8″E / 41.17417° СГШ; 20.83556° ИГД / 41.17417; 20.83556
Основни податоци
Место Косел
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Цркватаархеолошко наоѓалиште во охридското село Косел. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. Во центарот на селото, од десната страна на патот за Ресен, при изградбата на патот, на длабочина од 1 м биле откриени темели од станбени објекти со огништа. Бил најден и средновековен накит.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 249, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069