Рамненски Лозја (Рамне)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамненски Лозја
археолошко наоѓалиште

Карта

Местоположба 41°07′05″N 20°50′21″E / 41.11806° СГШ; 20.83917° ИГД / 41.11806; 20.83917Координати: 41°07′05″N 20°50′21″E / 41.11806° СГШ; 20.83917° ИГД / 41.11806; 20.83917
Основни податоци
Место Рамне
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Рамненски Лозјаархеолошко наоѓалиште во охридското село Рамне. Претставува населба и некропола од римско време.

На околу 1 км северно од селото, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, а во лозјето на Круме Ристески биле откриени гробови во кои имало керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 275. ISBN 9989-649-28-6.