Горица (Горно Лакочереј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горица is located in Македонија
Горица
Местоположба на Горица во Македонија
Местоположба 41°10′6″N 20°48′18″E / 41.16833° СГШ; 20.80500° ИГД / 41.16833; 20.80500Координати: 41°10′6″N 20°48′18″E / 41.16833° СГШ; 20.80500° ИГД / 41.16833; 20.80500
Основни податоци
Место Горно Лакочереј
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Горица археолошко наоѓалиште во охридското село Горно Лакочереј. Наоѓалиштето претставува некропола и населба од римско време. На тумбата што се спушта кон полето, оддалечена 500 м североисточно од селото, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, градежен материјал и друго. Видливи се и темели од градби ѕидани од кршен камен и варов малтер. На западната страна на тумбата селаните откриле гробови градени од тегули − тип „на две води“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 246, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069