Требишки Рид (Опеница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Требишки Рид
археолошко наоѓалиште
Требишки Рид is located in Македонија
Требишки Рид
Местоположба на Требишки Рид во Македонија
Местоположба 41°12′02″N 20°53′11″E / 41.20056° СГШ; 20.88639° ИГД / 41.20056; 20.88639Координати: 41°12′02″N 20°53′11″E / 41.20056° СГШ; 20.88639° ИГД / 41.20056; 20.88639
Основни податоци
Место Опеница
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Требишки Ридархеолошко наоѓалиште во охридското село Опеница. Наоѓалиштето претставува средновековна населба и некропола. На околу 3 км северозападно од селото има зарамнет простор кој стрмно се спушта кон патот Охрид-Ресен. По површината се среќаваат грамади од градежен материјал, а во нивата на еден жител биле откриени гробови со конструкција од камени плочи. Од ова наоѓалиште потекнува една бронзена белезица што се чува во Заводот и Музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 254, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069