Прејди на содржината

Сред Село (Лескоец)

Координати: 41°08′58″N 20°50′58″E / 41.14944° СГШ; 20.84944° ИГД / 41.14944; 20.84944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сред Село

Карта

Местоположба 41°08′58″N 20°50′58″E / 41.14944° СГШ; 20.84944° ИГД / 41.14944; 20.84944
Основни податоци
Место Лескоец
Општина Охрид
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Сред Селоархеолошко наоѓалиште кај охридското село Лактиње, Општина Дебрца. Претставува населба и неолитот.

Во старото село Лескоец, кое денес е целосно напуштено, во 1954 г. селанецот Димко Козалевски при орањето на нивата нашол поголема стрелка од кремен, која на задната страна била аглесто проширена.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Белио — населба од средниот век
  • Горица — населба од неолитското, бронзеното и доцноантичкото време и средновековна некропола
  • Лелешница — некропола од доцноантичкото време
  • Св. Никола — црква и некропола од средниот век
  • Св. Петкина Нива — некропола од римското време
  • Св. Спас — црква и некропола од срецниот век

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 250. ISBN 9989-649-28-6.