Раица (Љубаништа)

Координати: 40°55′0″N 20°46′59″E / 40.91667° СГШ; 20.78306° ИГД / 40.91667; 20.78306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Раица - Манастири


Местоположба 40°55′0″N 20°46′59″E / 40.91667° СГШ; 20.78306° ИГД / 40.91667; 20.78306
Основни податоци
Место Љубаништа
Општина Охрид
Тип

 базилика


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Раица - Манастириархеолошко наоѓалиште во охридското село Љубаништа. Претставува базилика од старохристијанско време. На зарамнетата површина во западното подножје на ридот на која се наоѓа селото, по површината на бавчите се гледаат остатоци од урнатини на два објекта. Во 1971 година, од страна на Заводот и музеј во Охрид се извршени заштитни ископувања при што се откриени делови од темели на базилика (дел од апсидата, јужната конха, дел од ѕидот на нартексот и засводена гробница).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 251, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069