Св. Петка (Љубаништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

За современата црква, видете Црква „Св. Петка“

Св. Петка
археолошко наоѓалиште
Св. Петка is located in Македонија
Св. Петка
Местоположба на Св. Петка во Македонија
Местоположба 40°55′0″N 20°46′59″E / 40.91667° СГШ; 20.78306° ИГД / 40.91667; 20.78306Координати: 40°55′0″N 20°46′59″E / 40.91667° СГШ; 20.78306° ИГД / 40.91667; 20.78306
Основни податоци
Место Љубаништа
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Петкаархеолошко наоѓалиште во охридското село Љубаништа. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. Помеѓу изворот Св. Петка, што се наоѓа на западниот трап од езерцето формирано од изворските води на реката Дрим и источниот ограден ѕид од манастирот Св. Наум, покрај патот што води за караулата се наоѓала црквата Св. Петка и околу неа некропола. При изработувањето на земјоделските работи биле откриени гробови и во нив најдени керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 252, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069