Елшани (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елшани is located in Македонија
Елшани
Местоположба на Елшани во Македонија
Местоположба 41°17′20″N 20°24′24″E / 41.28889° СГШ; 20.40667° ИГД / 41.28889; 20.40667Координати: 41°17′20″N 20°24′24″E / 41.28889° СГШ; 20.40667° ИГД / 41.28889; 20.40667
Основни податоци
Место Елшани
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Елшаниархеолошко наоѓалиште во охридското село Елшани. Претставува некропола од доцноантичко време.

На 9 км од Охрид кон Св. Наум (Р1301), од левата страна на патот, под селото, при копањето на каналот за водовод во нивата на Томе Павлески биле откриени повеќе гробови градени од тегули од типот „на две води“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 247-248. ISBN 9989-649-28-6.