Чурила (Велгошти)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667Координати: 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667
Основни податоци
Место Велгошти
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Чурилаархеолошко наоѓалиште во охридското село Велгошти. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. Во лозјата што се наоѓаат во непосредната близина на селото, од северозападната страна, во 1950 година еден жител открил гроб во кои имало монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069