Лак (Долно Лакочереј)

Координати: 41°09′41″N 20°46′36″E / 41.16139° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.16139; 20.77667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лак - Предикамница


Местоположба 41°09′41″N 20°46′36″E / 41.16139° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.16139; 20.77667
Основни податоци
Место Долно Лакочереј
Општина Охрид
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Лак - Предикамница археолошко наоѓалиште во охридското село Долно Лакочереј. Претставува населба од римско време. На влезот од селото, непосредно покрај патот Охрид - Долно Лакочереј, до мостот на Коселска Река случајно е откриена женска статуа од бел мермер, висока 0,80 м, која денес се чува во Музејот на Македонија во Скопје. Исто така, од ова наоѓалиште потекнуваат мермерна база и мермерно стебло од столб кои се наоѓаат во дворот на селската црква Св. Недела.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 247, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069