Коселска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Коселска Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворПлакенска Планина
377 м
УстиеОхридско Езеро, кај Охрид
Сливна повр.214 км2
Физички особености
Должина66 км
Проток

Коселска Река — река во Македонија која извира од западните падини на Плакенска Планина на височина од 1.070 м, а се влива во Охридското Езеро на височина од 693 м, кај Охрид. Вкупната должина на речниот тек изнесува 66 км, има вкупен пад од 377 м, и просечен пад од 5,71‰. Сливот зафаќа површина од 214 км2. Просечниот годишен проток изнесува 1,30 м3. Најголемо количество вода има во пролет, а најмало кон крајот на летото. Во април 2010 година забележан е голем помор на риби во реката[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Трајковски, Мики (1/04/2010). „Помор на риби во Коселска река“. Алсат - М. Посетено на 2010-04-21. Text "language" ignored (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)