Бучила (Љубаништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бучила is located in Македонија
Бучила
Местоположба на Бучила во Македонија
Местоположба 40°54′40″N 20°44′10″E / 40.91111° СГШ; 20.73611° ИГД / 40.91111; 20.73611Координати: 40°54′40″N 20°44′10″E / 40.91111° СГШ; 20.73611° ИГД / 40.91111; 20.73611
Основни податоци
Место Љубаништа
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период неолитско време
римско време
Портал „Археологија“

Бучилаархеолошко наоѓалиште во охридското село Љубаништа. Претставува населба од неолитот и некропола од римско време.

Југозападно од манастирскиот комплекс „Св. Наум“, во непосредната близина на албанската караула, во просторот на воениот камп, и на околу 20 м јужно од новата караула на АРМ е откриен ѕид од објект, а покрај него гробови градени од покрупни камења, со насоченост исток-запад. Од овој дел на наоѓалиштето потекнува надгробен споменик — база од мермер со старогрчки натпис. Исто така, во непосредната близина биле откриени гробови без гробни конструкции и во нив најдени железни копја и керамички садови. Во близината на езерскиот брег се најдени фрагменти од неолитска керамика и орудија од камен и кремен (ножиња и стругалки).[1]

Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Охрид.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 251. ISBN 9989-649-28-6.