Панзир (Охрид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панзир is located in Македонија
Панзир
Местоположба на Панзир во Македонија
Местоположба 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000Координати: 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко
среден век
Портал „Археологија“

Панзирархеолошко наоѓалиште во градот Охрид. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од доцноантичкото време и средниот век. Се наоѓа на околу 3-4 км југоисточно од градот, на југоисточната падина од полустровот Горица, во близината на езерскиот брег. Во овоштарникот на еден жител биле откриени остатоци од темели градени од кршен камен и варов малтер како и надгробна плоча со старогрчки натпис. Во непосредната близина, на површина од околу 100 метри се најдени повеќе гробови, а на местото на одморалиштето „Орце Николов“ темели од објекти, исто така градени од кршен камен и варов малтер. Денес на целиот простор се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и имбрекси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 271, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069