Кумбаревци (Рамне)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°06′33″N 20°50′11″E / 41.10917° СГШ; 20.83639° ИГД / 41.10917; 20.83639Координати: 41°06′33″N 20°50′11″E / 41.10917° СГШ; 20.83639° ИГД / 41.10917; 20.83639
Основни податоци
Место Рамне
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Кумбаревциархеолошко наоѓалиште во охридското село Рамне. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На самиот влез во селото од просторот на првата куќа заедно со дворот на една фамилија, при копањето на темели биле откриени повеќе гробови градени од камени плочи и без гробни прилози. Според кажувањата на еден жител, биле откриени ѕидови од основа на мала црквичка.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 274, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069