Умалиште (Вапила)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Умалиште is located in Македонија
Умалиште
Местоположба на Умалиште во Македонија
Местоположба 41°11′34″N 20°49′51″E / 41.19278° СГШ; 20.83083° ИГД / 41.19278; 20.83083Координати: 41°11′34″N 20°49′51″E / 41.19278° СГШ; 20.83083° ИГД / 41.19278; 20.83083
Основни податоци
Место Вапила
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети


Период римско време
Портал „Археологија“

Умалиштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Вапила. Наоѓалиштето претставува депо на монети од римското време. На левата страна на долината што лежи во подножјето на планината Умалиште, оддалечена околу 1,5 км југозападно од селото, а 700-800 м југозападно од Ливоишка Река, случајно било откриено депо на римски монети. Тоа иницира можност на овој простор да бидат да бил сместен логор.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 239. ISBN 9989649286.