Белио (Лескоец)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°08′58″N 20°50′58″E / 41.14944° СГШ; 20.84944° ИГД / 41.14944; 20.84944Координати: 41°08′58″N 20°50′58″E / 41.14944° СГШ; 20.84944° ИГД / 41.14944; 20.84944
Основни податоци
Место Лескоец
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Белио (или Белиот) — археолошко наоѓалиште во охридското село Лескоец. Наоѓалиштето претставува населба од средниот век. На 1,5 км источно од селото, во нивата на семејството Бакрески се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и ѕидови од објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 250, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069