Дујгас (Долно Лакочереј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дујгас is located in Македонија
Дујгас
Местоположба на Дујгас во Македонија
Местоположба 41°09′41″N 20°46′36″E / 41.16139° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.16139; 20.77667Координати: 41°09′41″N 20°46′36″E / 41.16139° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.16139; 20.77667
Основни податоци
Место Долно Лакочереј
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Дујгас археолошко наоѓалиште во охридското село Долно Лакочереј. Наоѓалиштето претставува населба од римско време. Во лозјето на Ј.Грозданоски, кое лежи на околу 100 м североисточно од селото, се откриени делови од хипокауст кои упатуваат на постоење на терми. Во лозјето на К. Маноски се откриени остатоци од градби, а по површината има грамади од камења, фрагменти од питоси и керамички садови.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 247, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069