Св. Никола (Љубаништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија

За современите цркви, видете Црква „Св. Никола“ (главна) и Црква „Св. Никола“ (пештерна)

Св. Никола is located in Македонија
Св. Никола
Местоположба на Св. Никола во Македонија
Местоположба 40°55′0″N 20°46′59″E / 40.91667° СГШ; 20.78306° ИГД / 40.91667; 20.78306Координати: 40°55′0″N 20°46′59″E / 40.91667° СГШ; 20.78306° ИГД / 40.91667; 20.78306
Основни податоци
Место Љубаништа
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Никола или Селски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во охридското село Љубаништа. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. Во северозападниот дел на селските гробишта се зачувани остатоци од сакрална градба која жителите ја викаат Св. Никола. Црквата зафаќа простор од 15 × 8 метри. На источниот крај се гледа апсидата. Ѕидовите се малку подобро зачувани во олтарниот дел и се градени од кршен камен, бигор и варов малтер. Околу црквата има гробови со конструкции од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 251, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069