Црква „Св. Никола“ - Љубаништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Љубаништа 5.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Пештанска
Местоположба

Координати 40°55′7.64″N 20°46′16″E / 40.9187889° СГШ; 20.77111° ИГД / 40.9187889; 20.77111Координати: 40°55′7.64″N 20°46′16″E / 40.9187889° СГШ; 20.77111° ИГД / 40.9187889; 20.77111
Место Љубаништа
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во охридското село Љубаништа.[1] Во црковниот двор се наоѓаат и селските гробишта на Љубаништа.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во средишниот дел на селото.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 45. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]