Манастириште (Свиништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште
археолошко наоѓалиште

Местоположба 41°11′22″N 20°56′35″E / 41.18944° СГШ; 20.94306° ИГД / 41.18944; 20.94306Координати: 41°11′22″N 20°56′35″E / 41.18944° СГШ; 20.94306° ИГД / 41.18944; 20.94306
Основни податоци
Место Свиништа
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Свиништа. Претставува црква од раниот средниот век.

На 3 км јужно од селото по површините на нивите се среќаваат остатоци од градба. Просторот е раскопуван од диви копачи при што е откриен ѕид со правец исток-запад, граден од покрупни камења и од поситни плочести камења врзувани со варов малтер. Зачуван е во височина од 1,10 м и е широк 0,70-0,80 м.

По површината се среќаваат фрагменти од покривни ќерамиди и обработен бигор.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Дабје — средновековна црква
  • Долиште — населба и топилница од доцноантичко време
  • Пирчишта — населба од неолитот и средновековна тврдина

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 276. ISBN 9989-649-28-6.