Дабје (Свиништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дабје is located in Македонија
Дабје
Местоположба на Дабје во Македонија
Местоположба 41°12′20″N 20°56′19″E / 41.20556° СГШ; 20.93861° ИГД / 41.20556; 20.93861Координати: 41°12′20″N 20°56′19″E / 41.20556° СГШ; 20.93861° ИГД / 41.20556; 20.93861
Основни податоци
Место Свиништа
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Дабјеархеолошко наоѓалиште во охридското село Свиништа. Претставува црква од средниот век.

Во западното подножје на селото, на околу 50 м од последната куќа и десно од патот Прентов Мост - Свиништа се гледаат грамади од кршен камен, бигор и фрагменти од покривни ќерамиди распослани на простор од 30 × 30 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Долиште — населба и топилница од доцноантичко време
  • Манастириште — раносредновековна црква
  • Пирчишта — населба од неолитот и средновековна тврдина

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 276. ISBN 9989-649-28-6.