На Лазој (Велгошти)

Од Википедија — слободната енциклопедија
На Лазој is located in Македонија
На Лазој
Местоположба на На Лазој во Македонија
Местоположба 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667Координати: 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667
Основни податоци
Место Велгошти
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

На Лазој — [[археолошко наоѓалиште во охридското село Велгошти. Наоѓалиштето претставува некропола од римско време. На околу 500 м. југоисточно од селото, лево од патот за селото Рамне, во нивата на Трајан Костески биле откриени 9 гроба, осум градени од големи тегули „на две води“, еден ѕидан од камен[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. с. Велгошти
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069