Манастириште (Куратица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште
археолошко наоѓалиште
Манастириште is located in Македонија
Манастириште
Местоположба на Манастириште во Македонија
Местоположба 41°14′37″N 20°52′45″E / 41.24361° СГШ; 20.87917° ИГД / 41.24361; 20.87917Координати: 41°14′37″N 20°52′45″E / 41.24361° СГШ; 20.87917° ИГД / 41.24361; 20.87917
Основни податоци
Место Куратица
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Куратица. Претставува црква од средниот век.

На 2,5 км западно од селото се наоѓа мала тумба со зарамнет врв, со површина од 35 × 15 м, на кој се гледаат остатоци од сакрален објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 249. ISBN 9989-649-28-6.