Чешма (Подмоље)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чешма is located in Македонија
Чешма
Местоположба на Чешма во Македонија
Местоположба 41°09′39″N 20°45′07″E / 41.16083° СГШ; 20.75194° ИГД / 41.16083; 20.75194Координати: 41°09′39″N 20°45′07″E / 41.16083° СГШ; 20.75194° ИГД / 41.16083; 20.75194
Основни податоци
Место Подмоље
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Чешмаархеолошко наоѓалиште во охридското село Подмоље. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа во самото село, источно од патот Кичево-Охрид-Скопје во близината на селската чешма. Северно од чешмата се наоѓа црквата Св. Константин и Елена која е подигната врз темели од постара црква околу која (особено јужно) се протега средновековна некропола. Според археологот Васил Лахтов, гробни конструкции се забележувале покрај самата чешма и биле поставени во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 274, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069