Рамне (Порече)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Рамне)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рамне
Рамне се наоѓа во Republic of Macedonia
Рамне
Местоположба на Рамне во Македонија
Координати 41°40′46″ СГШ 21°10′27″ ИГД / 
Општина Општина Македонски Брод
За истоименото село во Општина Охрид, видете Рамне (Охридско)

Рамне е село во Општина Македонски Брод.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Родови[уреди | уреди извор]

Селото Рамне по преданието порано не било населено,туку имало некое друго село во атарот на местото Зелениково и Дреново. Тоа село пропаднало и потоа настанало Рамне.[1]

Родови во Рамне се: Стојовци (17 к.), доселени се од Закамен пред повеќе од 200 години; Степановци (26 к.), исто така, доселени од Закамен, според народното предание некогаш живееле во раселеното село кое постоело на местото Зелениково и Дреново, но кога пропаднало тоа отишле во Закамен, па се повратиле и Влаовци (2 к.), потекнуваат од предок Влав, кој дошол како домазет однекаде пред 200 и повеќе години.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборно место бр. 0256 според Државната изборна комисија, кое е сместено во селската трпезарија.[2]

На локалните избори во 2017 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 10 гласачи.[3]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Референци[уреди | уреди извор]

  1. Јовановиќ, Петар (1935). Порече. Белград: Српски етнографски зборник. стр. 333. 
  2. „Описи на ИМ“. http://mojotizbor.mk/arhiva/parlamentarni-izbori-2011/9-uncategorised/194-opisi-na-izbiracki-mesto.html. посет. 16 октомври 2017 г. 
  3. „Локални избори 2017“. https://rezultati.sec.mk/Local/Results?cs=mk-MK&r=r&rd=r1&eu=All&m=51&ps=325#. посет. 16 октомври 2017 г.