Сирула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сирула
Сирула is located in Македонија
Сирула
Местоположба на Сирула во Македонија
Координати 41°14′4″N 20°50′40″E / 41.23444° СГШ; 20.84444° ИГД / 41.23444; 20.84444Координати: 41°14′4″N 20°50′40″E / 41.23444° СГШ; 20.84444° ИГД / 41.23444; 20.84444
Општина Општина Охрид
Население 10 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 939 м
Сирула на општинската карта
Сирула во Општина Охрид.svg

Атарот на Сирула во рамките на општината
Commons-logo.svg Сирула на Ризницата

Сирула е село во Општина Охрид, во околината на градот Охрид.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото е дел од Охридската каза во Отоманската Империја.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Сирула живееле 440 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Сирула имало 440 Македонци, егзархисти.[2]

Според пописот од 2002 година, селото имало 10 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 440[1] 440[2] 562 625 636 363 121 36 25 10

Родови[уреди | уреди извор]

Сирула е чисто православно македонско село. Во селото е забележан пад на населението, па од голема преминала во мала населба, која е пред целосно изумирање. Сега во селото има само 3 родови, сите староседелски.[5]

Родови во селото се: Јанчевци (5 к.), Марковци (5 к.), Ивановци (5 к.), сите родови се староседелски кои живееле во Старо Село кое постоело во атарот на селото. Во родот Јанчевци се знае следната генеологија Цељко (жив на 87 год. во 1980 година) Ристо-Јован-Јанче, кој се преместил во Сирула околу 1820 година.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви[уреди | уреди извор]

Археолошки локалитети[уреди | уреди извор]

[7]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 252.
  2. 2,0 2,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.162-163.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. Ф., Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. Srpska akademija nauka i umetnosti. ISBN 8670251582. OCLC 27418468. http://worldcat.org/oclc/27418468. 
  6. Христијански храмови и свети места во Охридско од Гоце Ангеличин – Жура, Охрид 2007 година
  7. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]