Црква „Св. Никола“ - Сирула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Сирула.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Коселска
Местоположба

Координати 41°14′02.8″N 20°50′41.7″E / 41.234111° СГШ; 20.844917° ИГД / 41.234111; 20.844917Координати: 41°14′02.8″N 20°50′41.7″E / 41.234111° СГШ; 20.844917° ИГД / 41.234111; 20.844917
Место Сирула
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Завршено 2005
Осветување 20 мај 2005
Зограф Драган Ристески
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Свети Никола — главна селска црква во охридското село Сирула.[1]

Црквата се наоѓа на сретсело, а околу нејзе се сместени селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Потекнува од средниот век, но денешната црква е градена во XX век.

Црквата била целосно обновена и осветена на 20 мај 2005 година од страна на митрополитот г. Тимотеј.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Во внатрешноста е сочуван постариот живопис и тоа во олтарниот простор.

При обновата бил обновен и фрескоживописот, кој бил насликан од Драган Ристески од Охрид.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 47. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-11-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]