Вапила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вапила
Вапила is located in Македонија
Вапила
Местоположба на Вапила во Македонија
Координати 41°11′34″N 20°49′51″E / 41.19278° СГШ; 20.83083° ИГД / 41.19278; 20.83083Координати: 41°11′34″N 20°49′51″E / 41.19278° СГШ; 20.83083° ИГД / 41.19278; 20.83083
Општина Општина Охрид
Население 112 жит.
(поп. 2002)
Вапила на општинската карта
Вапила во Општина Охрид.svg

Атарот на Вапила во рамките на општината
Commons-logo.svg Вапила на Ризницата

Вапила е село во Општина Охрид, во околината на градот Охрид.Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Познато е преданието дека старото село Вапила за време на турското владеење било уништено, меѓутоа не се знае кој ја уништил старата населба.[1] Денешната населба настанала во првата половина на XIX век (околу 1830 година), која ја основале три словенско-христијански домаќинства.[1] Во XIX век, селото било дел од Охридската каза во Отоманската Империја.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Вапила живееле 64 жители, сите Македонци.[2]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Вапила имало 64 Македонци, егзархисти.[3]

Според пописот од 2002 година, селото имало 112 жители, сите Македонци.[4]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 64[2] 64[3] 268 303 314 285 249 161 124 112

Родови[уреди | уреди извор]

Вапила е македонско село.[6]

Родови се:

Доселеници: Николовци или Шандаковци (22 к.) доселени се од некое село во околината на Пешкопеја, ја знаат следната генеологија Неде (82 години во 1980 година) Ристо-Никола-Цветан, основачот на родот кој се доселил во 1830 година; Климовци (23 к.) доселени се кога и Шандаковци од селото Велестово и Милевци или Шмаговци (5 к.) доселени се кога и претходните два рода, доселени се од селото Враниште.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

  • ФК Борец - фудбалски клуб од Вапила, првак на Општинската фудбалска лига - Охрид 2008/2009 год.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ф. Трифуноски, Јован (1992) (на српски). Охридско-струшка област. Српска академија наука и уметности. стр. 121. 
  2. 2,0 2,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900.
  3. 3,0 3,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.162-163.
  4. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  6. Ф., Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. Srpska akademija nauka i umetnosti. ISBN 8670251582. OCLC 27418468. http://worldcat.org/oclc/27418468. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]