Кале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Кале

Calais pier.jpg
Светилникот на пристаништето во Кале
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Округ Кале
Општ. заедница Општина Кале

elevation_m=

Градоначалник Наташа Бушар (УПД

term=2008-2014)

Статистики
Надм. вис. 0–18 м
Површина1 33,50 км²
Население1 77.333 жит.  
 - Ранг 53-ти град во Франција по број на население
 - Густина 2308 жит/км²
INSEE/Пошт. бр. 62193/ 62100
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Кале (француски: Calais) е град во северна Франција. Се наоѓа во департманот Па де Кале. Според пописот од 1999 година во градот живееле 77.333 жители, и со тоа е 53-ти град во Франција по број на население. Кале се наоѓа на каналот Ла Манш и е најблиску до англиското пристаниште Довер. Градот се состои од два дела и тоа: стар дел (Calais-Nord), кој е опкружен со канали и пристаниште и нов дел на градот (St-Pierre),кој се наоѓа јужно и југоисточно.


Поврзано[уреди | уреди извор]