Црква „Св. Климент Охридски“ - Охрид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
(Мал) Свети Климент Охридски
Mal Sv. Kliment 04.JPG

Црквата Мал Свети Климент во Охрид

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Прва охридска
Местоположба
Населено место Охрид
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Климент Охридски
Изградба XIV век
Живопис XIV век
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна
Портал „МПЦ“

Свети Климент Охридски позната како Мал Свети Климентмакедонски православен храм, кој се наоѓа помеѓу куќите во срцето на стариот дел на градот Охрид на улицата Методи Патчев веднаш над познатата Куќа на Робевци. Оваа црква припаѓа на малите еднокорабни охридски цркви од XIV век. Фрескосликарството на непознатиот локален зограф е едно од подобрите остварувања во Охрид. Треба да се спомене дека во XIV век, кога манастирот "Свети Пантелејмон" е претворен во џамија, моштите на св. Климент се пренесени токму во оваа црква[1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „„Црква Мал Свети Климент Охридски" - Охрид“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 2012-03-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]