Црква „Св. Димитриј“ - Охрид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Димитриј Мироточиви

Црквата Свети Димитриј во Охрид

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Прва охридска
Местоположба

Карта

Место Охрид
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Изградба XIV век
Живопис XIV век
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Свети великомаченик Димитриј Мироточивмакедонски православен храм, кој се наоѓа во стариот дел на градот Охрид, недалеку од Горна порта, на излезот од дворот на црквата Св. Богородица Перивлепта од левата страна, веднаш до Галеријата на икони. Се вбројува во редот на помалите охридски цркви кои се изградени и живописани во XIV век. Не се сочувани историски податоци за изградбата на оваа еднокорабна црква со тристрана олтарна апсида. Фрескоживописот е поделен во три зони и е дело на непознат зограф со високи уметнички квалитети. Карактеристичен за оваа црква е и "Големиот змиски крст", кој потекнува од XVII век[1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „„Св. Димитриј" - Охрид“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2012-04-09. Посетено на 2012-03-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]