Прејди на содржината

Црква „Св. Троица“ - Велестово

Координати: 41°5′17.68″N 20°49′20.97″E / 41.0882444° СГШ; 20.8224917° ИГД / 41.0882444; 20.8224917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Троица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Деветта охридска
Местоположба

Карта

Координати 41°5′17.68″N 20°49′20.97″E / 41.0882444° СГШ; 20.8224917° ИГД / 41.0882444; 20.8224917
Место Велестово
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Изградба 1986
Завршено 1989
Архитектонски опис

Света Троица — главна манастирска црква на Велестовскиот манастир во охридското село Велестово.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во листопадна шума во еден дол, под самото село, од десната страна на патот кој води кон селото Велестово.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Изградена е на место на постар средновековен истоимен манастир, од семејство со потекло од селото Велестово.[1]

Темелите се осветени во 1986 година, а била осветена на 21 јули 1989 година од страна на митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј. Ктитори на манастирот се Наум и Благуна Митрески од село Велестово.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Велестово | Рурален развој Охрид“. web.archive.org. 2019-12-09. Архивирано од изворникот на 2019-12-09. Посетено на 2020-01-01.
  2. „Деветта охридска парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2014-09-18. Посетено на 2011-01-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]