Црква „Св. Никола“ - Опеница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Опеница 2.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Коселска
Местоположба
Координати 41°10′57.37″N 20°52′11.79″E / 41.1826028° СГШ; 20.8699417° ИГД / 41.1826028; 20.8699417Координати: 41°10′57.37″N 20°52′11.79″E / 41.1826028° СГШ; 20.8699417° ИГД / 41.1826028; 20.8699417
Населено место Опеница
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1924
Осветување 2008
Живопис ?
2005 (нов, втор пат)
Зограф Драган Ристески
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во охридското село Опеница.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1924 година.[2]

Сепак, постои легенда дека црквата била најпрвин изградена кон крајот на XIX век, од страна на татко, чие дете било спасено од давење во селската река.[3]

Надворешноста на црквата, како и покривот, биле целосно обновени во 2000 година.[2]

Во јуни 2008 година црквата е осветена.[4]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата поседувала стар фрескоживопис, кој исчезнал низ времето. Во 2005 година бил изработен нов фрескоживопис од страна на уметникот Драган Ристески од градот Охрид.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред. Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 46. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. 2,0 2,1 2,2 „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. конс. 2019-11-30. 
  3. Trifunoski, Jovan F.; Трифуноски, Јован Ф. (1992). Ohridsko-struška oblast : antropogeografska proučavanja. Beograd: Srpska akademija nauka i umetnosti. ISBN 8670251582. OCLC 27418468. https://www.worldcat.org/oclc/27418468. 
  4. „Осветување на црквата „Св. Никола“ - с. Опеница, Охрид“ (македонски). Повардарска епархија. 8 јуни 2008. конс. 2010-08-01. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]